Kızılağaç Yaylası

Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?
Kızılağaç Yaylası

KIZILAĞAÇ YAYLASI

Doğukaradeniz Bölgesi'nin Canik Dağları üzerindeki önenli yaylalarından sayılan Kızılağaç Yaylası, Yeşilce ve Topçam Yaylaları Turizm Merkezi'nin gözde mesire yerlerinden birisidir.

 

Karma ormanların son bulduğu Mahmut Deresini geçtikten sonra Osmanlı İmparatorluğu döneminde Rumların Yaşadığı Çağman köyü ile yaylası üzerindeki granit kaya bloklarının görünümleri yöreyi biraz daha ilginç hale getirmektedir. Üstüste yığılmış tonlarca büyüklükteki kaya bloklarının arasındaki kumlu topraklar kaynak suları tarafından taşındıktan sonra ilginç oluşumlar meydana gelmiştir. Yöre halkının ''DELİKKAYA'' dediği bu oluşumlar arasındaki bir bölümü zifiri karanlık olan daracık boşluklarda gezebilmek için kesinlikle çocukluk dönemini geçirmemek gerekmektedir. Kızılağaç Yaylasın'ndaki Delikkaya'da gezemeyenler şanslarını denemek için Çağman Yaylası'ndaki  Delikkaya'ya geldiklerinde, onları kaya bloklarının altından akan buz gibi soğuk kaynak suyunun kenarlarındaki keskin kokulu yarpuz kümeleri karşılar. Tonlarca ağırlıktaki kaya blokları arasında bazen sürünerek, bazen tırmanarak gezinirken doğadaki denge kavramına örnek olabilecek oluşumu gördüğünüzde içinizdeki korkunun dışa vurmaya başladığını hissedersiniz.Denizden yüksltisi 1777 m civarındaki yaylanın en önemli çeşmesi ''Hatunoluğu'' kaynak suyudur. Bu sudan birkaç yudum içerken Terekkaya'nın üzerinden kuzeydoğuya doğru baktığınızda denizden yüksekliği 2279 m civarındaki Eriçok Zirvesi'ni görürsünüz. Her yaştaki gezginin kolyca ulaşabileceği zirvenin güney yamçlarının eteklerine kurulmuş olan Kızılağaç Yaylası Topçam ve Yeşilce Beldesi halkı tarafından ortaklaşa kulllanılmaktadır.

 

Sadece çocukların top oynayabilecekleri kadar genişlikte olan Topçamlar mevkiini süsleyen orkide ve papatya kümelerine çok farklı türde yayla çiçekleri eşlik etmektedir.

 

Kızılağaç Yaylası'nda yetiştirilen patates (kırmızı pur patates), küçük toplahana (dürme), kısa boyılu pırasa, kıvırcık ve marulun tadına doyum olmaz.

 

İlkbahar aylarında buzağıların zor zar saklanabildiği kızılotların (eğrelti otu) arasındaki sağrak ve cücül gibi çayır mantarları, sırıklarla çevrili bostanlardaki çiğdem (orkide) kökleri, ebekümeci ve madımak yaprakları yaylacıların önemli besin kaynaklarındandır.

 

Süt, yoğur, tereyağı, peynir ve çökelek (keş) gibi hayvansal ürünleri ile tanınan Kızılağaç Yaylası'nda geleneksel dokuya uymayan yapı malzemeleri kullanılarak yapılan binaların çoğalmakta olduğu gözlemlenmektedir.

 

ULAŞIM :
Ordu-Topçam : 72 km, 
Topçam-Kızılağaç Yaylası : 14 km,

Kaynak : www.apolitize.com